DUYGU YOLDAŞLIĞI KADINLARIN SEVGİ ARAYIŞI

bell hooks

Çevirmen: Öznur Karakaş
Yayına Hazırlayan: Zeynep Kutluata
Redaksiyon: Zeynep Kutluata

İstanbul, Şubat 2020
224 sayfa
12 × 18 cm
ISBN:978-975-6165-93-5

 bell hooks, Duygu Yoldaşlığı: Kadınların Sevgi Arayışı’nda kadınların çocukluktan yetişkinliğe kadar tüm hayatları boyunca sevgiyle kurdukları ilişkileri feminist bir perspektifle ele alıyor. Erkeklerin aksine, kadınların duygularını ifade etmelerine izin verildiği için genellikle sevgiyi ve sevmeyi bildikleri düşünülür. Oysa ataerkil bir toplumda, tahakkümün kol gezdiği duygu dünyasında sevgiyi bilmek, tanımak mümkün değildir. Birçoğumuza şaşırtıcı gelse de içinde yaşadığımız toplumlarda kadınlar da neredeyse erkekler kadar sevgi konusunda cahildir.

Kadınlar sevilmek, sevmek ve özgür olmak istiyor. bell hooks, hayat deneyimlerinden süzerek ileri yaşlarında sevgiyi tanımayı başarmış olan kadınları, bilgeliklerini bizlerle paylaşmaya davet ediyor. Duygu Yoldaşlığı: Kadınların Sevgi Arayışı, kadınların gerçek sevgiyi tanıma mücadelesini ve bu mücadelede kazandıkları zaferleri anlatıyor.

bell hooks cinsiyetçilik, ırkçılık ve sınıfçılık karşıtı çalışmalarıyla tanınan feminist bir aktivist ve akademisyendir. Kendisi de siyah bir kadın olan bell hooks, çalışmalarında siyah kadınların deneyimlerine ve ezilme biçimlerine özel olarak odaklanır. Son derece üretken olan bell hooks otuzun üzerinde kitap ve çok sayıda makale yayımlamıştır. bell hooks’un Türkçeye çevrilmiş kitapları şunlardır: Hep Aşka Dair: Yeni Vizyonlar (NotaBene Yayınları, 2018), Değişme İsteği: Erkekler, Erkeklik ve Sevgi (bgst Yayınları, 2018), Feminizm Herkes İçindir: Tutkulu Politika (bgst Yayınları, 2012).