ÇOCUKLAR VE GENÇLERLE DRAMA VE TİYATRO

Bülent Sezgin

Yayına Hazırlayan: Bülent Sezgin

İstanbul, Nisan 2020
146 sayfa
14,7 × 21,5 cm
ISBN:978-975-6165-95-9

Çocuklar ve Gençlerle Drama ve Tiyatro çocuklar ve gençler için drama ve tiyatro çalışması yapanların mesleki perspektiflerine katkı sunma amacıyla hazırlanmıştır. Kitapta, okullarda oyun kültürü, yıl sonu gösterileri, tiyatro yarışmaları, eğitimde drama pedagojisi ve kurumlardaki tiyatro müfredatı eleştirel bir şekilde analiz edilerek yenilikçi bakış açıları ortaya konulmuştur. Kitabın içindeki uygulama örnekleri uzun yıllardır çocuklarla, gençlerle ve yetişkinlerle pratik çalışma yapan Dr. Bülent Sezgin’in çalışma arşivlerini düzenlemesiyle oluşmuştur.

Bu kitap eğitimcilere, oyunculara, yönetmenlere, yaratıcı drama uzmanlarına, eğitim fakültesi öğrencilerine, psikologlara, anne ve babalara, drama öğretmenlerine, akademisyenlere, konservatuar öğrencilerin, çocuk gelişimi uzmanlarına, pedagoglara, amatör ve profesyonel tiyatroculara ve sivil toplum çalışması yürütenlere uygulamaya yönelik katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Bülent Sezgin Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rejisörlük Yüksek Lisans programını bitirdi. 2014 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden “Estetik Deneyim ve Öğrenme Olanağı Açısından Oyun-Drama-Tiyatro İlişkisi” adlı doktora tezini savunarak mezun oldu. Oyunculuk, reji, dramaturji, müfredat geliştirme, yazarlık, çeviri-araştırma, iletişim ve organizasyon gibi alanlarda faaliyet gösteren Bülent Sezgin, Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi internet portalinde editör olarak görev yapmaktadır. Halen Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ve Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nde dersler vermekte ve Bahçeşehir Koleji’nde eğitim danışmanı olarak çalışmaktadır. Oyun, Tiyatro, Drama İlişkisi: Kuram Ve Uygulama adlı kitabı 2015 yılında BGST Yayınları’ndan çıkmıştır.