SELAM SANA SHAKESPEARE

William Shakespeare… Şair, oyun yazarı, oyuncu, tiyatro girişimcisi…Dört asır önce yaşamış bir sanatçı. Peki bu tiyatrocuyu tüm zamanların insanı yapan nedir? Bir eldivencinin oğlu, on sekizinde evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış; ve hatta maddi sıkıntılar yüzünden üniversite bile okuyamamış bir insan; nasıl olur da “ William Shakespeare” olur? Sanatının bazı sırları olmalı ki üstat oyunlarıyla bize hala dokunabiliyor olsun.

 

İşte BGST Tiyatro Boğaziçi, Selam Sana Shakespeare adlı oyununda bu sorulara cevap arıyor; Shakespeare’in sanatının en önemli yönlerini bir başka deyişle sanatının sırlarını anlatmaya, açıklamaya çalışıyor. Tiyatro Boğaziçi gençlik serisinin ikinci oyunu olan bu oyunda Shakespeare’in hayatından bazı kesitlerin yanı sıra Bahar Noktası, Romeo ve Juliet, Hamlet, 4.Henry, Macbeth ve 2.Richard gibi büyük oyunlarından sahneler de yer alıyor.

 

Oyun, 2010-2011 sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel tiyatro projelerine destek fonu kapsamında yer almış, 2011 yılında da Assitej Türkiye Merkezi ve Sahne Dergisi Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödülleri tarafından “ Jüri Özel Ödülü” ne layık görülmüştür.