LORCA’NIN ACIKLI GÜLDÜRÜSÜ

 

BGST Tiyatro Boğaziçi, gençlik tiyatrosu serisinin dördüncü oyunu Federico Garcia Lorca’nın yaşam öyküsü…

 

Endülüs’ün gülü Granada’da gün ağarıyor. Güneş, tepenin üstündeki yaşlı El Hamra sarayına vuruyor yorgun ışıklarını. Beş asır önce dinlerin kardeşçe yaşadığı bu tarihi kentin sokaklarında pek marifetli bir genç yürüyor. Az önce arkadaşlarına kendi şiirlerini okumuş ezberinden; kukla oyunu sahnelemiş kuklalarıyla; yeni sözler yazdığı İspanyol halk türkülerini söylemiş piyanosuyla ve de çingenelerden çalmayı öğrendiği gitarıyla.

 

Bu marifetli genç çocukluğundan 38 yaşına, yani İspanyol İç Savaşı’nda öldürüldüğü güne dek, kısacık yaşamına çok şey sığdıracak. Yaşadığı küçük kasabanın büyük dertlerini anlatacak herkese. Tiyatro oyunlarının, şiir kitaplarının ünü ülke sınırlarını aşacak. Ama ne yazık ki İspanyollar şiirlerini, oyunlarını ezbere bildikleri bu sevgili yazarlarının mezar yerini hiç bir zaman öğrenemeyecekler. Yine de “Lorca Eran Todos!” diyecekler onu bulmaya çalışanlara! “Aramayın onu boşuna! İç savaşta öldürülen herkes Lorca’ydı!” Manasında…

 

Özellikle genç izleyiciler için Federico Garcia Lorca ile tanışma imkanı suncak bu oyunda onun hayatından ve şiirlerinden kısa kesitlerin yanı sıra, Kanlı Düğün,Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü,Eskicinin Tazesi, Yerma ve Kız Kurusu Gül Hanım oyunlarından sahneler de yer alıyor.

Lorca'nın Acıklı Güldürüsü'nden Bir Kesit: