ONUR ÇALIŞKAN


2000 yılında İstanbul’da doğdu. Klarnet çalmaya 10 yaşında başladı. 2013 yılında İstanbul Klarnet Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada birinci oldu ve ödülünü Şükrü Tunar’a saygı gecesinde Mustafa Kandıralı’nın elinden aldı.  2014 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesinde Gürhan Eteke ile klarnet çalışmaya başladı. 2015 yılında İspanya Madrid’de düzenlenen International Clarinet Festival’de yer aldı. 2016 yılında İstanbul Woodwind Festival kapsamında bir tanesi solo konser olmak üzere farklı ekiplerle birlikte toplam 4 konser verdi ve yine aynı festival kapsamında Philippe Cupper’in klarnet ustalık sınıfına aktif olarak katıldı. 2018 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile solist olarak çaldı. Aynı yıl International Clarinet Festival kapsamında Belçika Ostend’de İstanbul Klarnet Korosu ile solist olarak Carmen Fantasy eserini seslendirdi. Aktif olarak çalıştığı ekiplerin arasında İstanbul Klarnet Korosu, Kardeş Türküler ve Can Kazaz da yer almaktadır. Lisans eğitimine Gürhan Eteke ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında devam etmektedir.

 

Önümüzdeki aylarda çıkacak olan ilk albümünün hazırlığına 2017 yılında başladı. Bu proje etnik, caz ve modern müzik türlerini harmanladığı bir projedir.

 

Ayrıca albümde Grammy Ödüllü Amerikalı müzisyen Michael League, Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, Volkan Hürsever, Cenk Erdoğan, Efe Demiral gibi birçok profesyonel müzisyen yer aldı.