GAYDA İSTANBUL


Gayda İstanbul, bir parçası olduğumuz geniş Balkan coğrafyasındaki geleneklerden yola çıkarak başlattığı müzik çalışmalarını 2008 yılından bu yana sürdürmektedir. Kalan Müzik tarafından yayınlanan “Balkanlardan Gelen Hep Soğuk Hava Olmaz A!” isimli ilk albüm çalışmasında, Balkanlardan İstanbul’a uzanan kültürel hat üzerinde, ağırlıklı olarak Çingene müziklerine odaklanılmıştır ve halen bu çalışmanın konserleri devam etmektedir.

Diğer yandan Gayda İstanbul projesinde bu dönem, Balkan coğrafyasındaki farklı kültürler de çalışmaya dâhil edilerek müzikal kapsamın genişletilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda bölgeye çeşitli geziler yapılmış; söyleşiler ve farklı dillerde geleneksel şarkı derlemeleri gerçekleştirilmiştir.

2012 yaz aylarında çekimleri tamamlanan ve sonrasında TRT Müzik’te gösterime giren ‘’Yüzyıl da Geçse’’ isimli yarı belgesel formatlı müzik programında, yüzyıllar içinde farklı kültürlerin ortaklığında şekillenen çokdilli şarkılar, Balkanlara özgü farklı vokal ve enstrüman icralarıyla yeniden gündeme getirilmiştir (http://www.youtube.com/watch?v=wHAkk38oiiMhttp://www.youtube.com/watch?v=wHAkk38oiiM).

1912-13 Balkan Savaşları sonrasında yaşanan gelişmelerin, bu savaşların 100. yılında her alanda yeniden ele alınmasının önemli olduğu düşüncesinden hareket edilerek Suzan Kardeş ve Engin Gürkey gibi bu alanda nitelikli çalışmalara imza atan müzisyenlerle ortaklaşa, ‘’100 Yıl Şarkıları’’ adı altında bir konser projesi de hazırlanmıştır. Konser repertuvarı oluşturulurken farklı dillerdeki geleneksel şarkıların kendi hikâyeleriyle birlikte aktarılması gözetilmiş ve şarkılar üzerinden Balkan coğrafyasındaki kültürel benzerlikler vurgulanarak ortak bir sanatsal dil geliştirilmeye çalışılmıştır.