BAJAR


Göç hareketleri ile farklı kültürlerin buluşma noktası haline gelen ve melezleşen büyük şehirlerin sorunlarını, aşklarını, karmaşasını ve kültürünü Kürtçe-Türkçe folk rock bestelerden oluşan müzikal bir dille anlatıyor.

 

Ortadoğu müzik gelenekleri ile folk-rock kalıplarını bir araya getiren Bajar, şarkı sözlerinde kimliklerin, duyguların, umutların birbirine karıştığı hayatların hikayelerini, şehri yaşayanların ürettiklerini, dertlerini, sıkıntılarını dillendiriyor.

 

2016 yılı Altın Portakal En İyi Müzik Ödülü’nü ‘’Babamın Kanatları’’ filmine yaptığı müzik ile alan BAJAR , 2009’da Kalan Müzik etiketiyle çıkardığı Yaklaş / Nézbe albümünün ardından 2012’de yine Kalan Müzik’ten çıkan Hoşgeldin / B’xér hati albümüyle de alternatif müzikal arayışlarını sürdürdü. Bajar, onuncu yılana yeni albümü “Altüst” / “Ser û bin” ile giriyor.

 

BGST Records etiketiyle yayınlanan albümde söz ve müzikleri Bajar'a ait olan şarkılar yer alırken Ahmed Arif, Özdemir Asaf, Sezai Sarıoğlu gibi şairlerin mısralarına da nefes veriliyor. Elektronik denemelerin kulağa çarptığı Altüst/Ser û Bin albümü kimi zaman psychodelic geleneğe de göz kırpıyor. Metropol hayatındaki karşılaşmaların doğal sonucu olan melezliği müziğe döken Bajar; Kürtçe güftelerin yanı sıra Türkiye’deki ortak yaşam kültürünün doğal bir sonucu olan Türkçe ve iki dilli çalışmalarla da projenin kültürel çoğulcu yönünü vurguluyor.