FERYAL ÖNEY


Anadolu’nun farklı yörelerinin geleneksel müziklerini güçlü ve kendine özgü bir tarzla yorumlayan Feryal Öney  Ege, Orta Anadolu ve Çukurova türküleri söylüyor. Konserlerinde bozlak, barak, oyun havaları, zeybek, semah, deyiş formlarında türküleri söyleyen Feryal Öney, Orta Anadolu-Türkmen müziğinin köşe taşları olan Muharrem Ertaş, Bayram Aracı, Çekiç Ali; Türkmen müziğinin şehirli dinleyiciler arasında da yaygınlık ve popülarite kazanmasını sağlamıs olan Neşet Ertaş, Musa Eroğlu gibi isimlerin şarkılarına da yer veriyor.  İlk olarak 1996 yılında Azeri müzisyenlerle birlikte hazırladığı ve solistliğini yaptığı “Hardasan-Azeri Şarkıları” (Güvercin Müzik, 1996) albümünü; 2007’de ise “Bulutlar Geçer” (Kalan Müzik, 2007) albümünü yayınlayan Öney,   sonraki yıllarda Kalan Müzik etiketiyle sunulan bütün “Kardeş Türküler”,  albümlerinde ve konserlerinde solist / vokalist olarak yer aldı ve bu projede çalışmaya devam ediyor. Feryal Öney, son albümü albümünü Kalan Müzik etiketiyle 2007 yılında yayınladı. 2012 yılında Cavit Mürtezaoğlu ile birlikte “Tebriz”den Toros’a” albümü yine Kalan Müzik etiketiyle çıktı. Feryal Öney aynı zamanda 1993 yılından beri Kardeş Türküler konserleri ve albümlerinde yorumcu, söz yazarı ve besteci oarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

Feryal Öney'in Bazı Parçaları

 

Aynalı Körük

 

Böyle İkrar İlen

 

Uyu Deme

 

Gülsüm

 

Hata Benim Günah Benim Suç Benim


Anadolu’nun farklı yörelerinin geleneksel müziklerini güçlü ve kendine özgü bir tarzla yorumlayan Feryal Öney, Kardeş Türküler  projesi çerçevesinde yıllar içinde edindiği birikimi paylaştığı konserinde Orta Anadolu, Ege ve Çukurova bölgelerinin türkülerini, tematik bir bütünlük içinde ele alıyor. Bozlak, barak, oyun havası, zeybek, semah, deyiş formlarında geleneksel türküler söyleyen Feryal Öney, Orta Anadolu-Türkmen müziğinin köşe taşları olan Muharrem Ertaş, Bayram Aracı, Çekiç Ali; Türkmen müziğinin şehirli dinleyiciler arasında da yaygınlık ve popülarite kazanmasını sağlamıs olan Neşet Ertaş, Musa Eroğlu gibi isimlerin şarkılarına da yer veriyor. 

 

Kadın ağzı türkülere konserlerinde özel bir yer ayıran Feryal Öney, barak ve bozlakların Türkiye’deki az sayıdaki kadın yorumcularından biri olarak dikkat çekiyor.

 

İlk olarak 1996 yılında Azeri müzisyenlerle birlikte hazırladığı ve solistliğini yaptığı “Hardasan-Azeri Şarkıları” (Güvercin Müzik) albümünde; sonraki yıllarda Kalan Müzik etiketiyle sunulan bütün “Kardeş Türküler” albümlerinde ve konserlerinde solist / vokalist olarak yer alan Feryal Öney, halen bu projede çalışmaya  da devam ediyor. Son solo albümü “Bulutlar Geçer” de yine Kalan Müzik etiketiyle yayınlanmış durumda.

 

Konser Kadrosu:

 

Feryal Öney (solist)

Alican Karapınar (bağlama)

Arslan Aler Hazreti (kemançe)

Ayhan Akkaya (bas gitar)

Diler Özer (perküsyon)